Mennyire időjárásálló a napelemes világítás?

Mennyire időjárásálló a napelemes világítás?
2025-03-20

Mennyire időjárásálló a napelemes világítás? - Tévhitek és valóság az eső, hó és extrém hőmérsékletek kapcsán.

A napelemes világítás egyre elterjedtebb és népszerűbb megoldás a parkokban, a közterületeken, az ipari területeken de még az utcákon is. Sokan azonban megkérdőjelezik, hogy mennyire strapaíróak ezek a napelemes világító testek a különböző időjárási viszontagságaiban. Vajon egy hóesés, vagy erős vihar de akár a nyári forróság károsíthatja a napelemes világítást? Vizsgáljuk meg és tegyünk pontot a tévhitek végére és bemutatjuk a valóságot.

1. Eső és nedvesség - Valóban veszélyes a napelemekre?

- A tévhit , hogy az eső károsíthatja a napelemeket és csökkenti a teljesítményüket.

- A valóság pedig, hogy a minőségi napelemes világítási rendszerek IP65 vagy magasabb védettségi szinttel rendelkeznek, tehát nem kell aggódni, hisz teljesen ellenállnak a por behatolásának és az esőnek. Azt is megjegyezném, hogy az eső igen is hasznos lehet, hisz lemossa a szennyeződéseket és a port a napelemek felületéről, így javítja a hatékonyságot.


2. Tél, hó és fagy - Működik a napelemes világítás hideg időben?

- A tévhit , hogy télen a napelemes világítás nem tud működni annyira hatékonyan, mert gyengébb a napfény és a hó is ellepheti a paneleket.

- A valóság pedig, az újabb napelemeket úgy tervezték, hogy alacsonyabb napenergia-bevitellel is megfelelően működjenek. A Litium-ion akkumulátorok az energiatárolást biztosítják, szóval a lámpák képesek napokon át tartó működésre. Emellett a pontos dőlésszögben elhelyezett napelemek pedig segítenek abban, hogy a hó ne halmozódjon fel rajtuk.


3. Nyári hőség és UV-sugárzás - Okozhat problémát a nagy meleg?

- A tévhit, a forró nyári napokon túlmelegszenek a napelemek és romolnak a hatékonyságban.

- Valóság az ellenkezője, mert a mai fejlett technológiáknak köszönhetően már hőálló anyagokat használnak a napelem gyártásakor, ami minimalizálni tudja azt hogy csökkenjen a hatékonysága a napelemeknek. A feszültség és energiaátalakítás szabályozása megakadályozza hogy a rendszer túlterhelődjön vagy akár károsodjon.

4. Erős szél és vihar - Meddig bírják a viharokat?

- Tévhit, hogy könnyen megsérülnek a viharos szélben.

- A valóság nem ezt tükrözi, mert a napelemes rendszereket szélálló kialakítással tervezik és nagyon megtervezett rögzítési technológiákat alkalmaznak telepítéskor, tehát a szerkezet és a megerősített tartóoszlopok garantálják a stabilitást.